Toroslar Kırsalı İçin Belediye Meclisinde Devrim Gibi Karar!
Mersin Sondakika

Toroslar Kırsalı İçin Belediye Meclisinde Devrim Gibi Karar!

AK Parti Toroslar İlçe Başkanı Bekir Topçu ve MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan Ortak Basın Açıklamasıyla, adaletsiz vergiler altında ezilen köylülere sevinçli haberi duyurdu.
Bu haber 2022-12-12 08:56:09 eklenmiş

AK Parti Toroslar İlçe Başkanı Bekir Topçu ve MHP Toroslar İlçe Başkanı Hüsnü Doğan Ortak Basın Açıklamasıyla, adaletsiz vergiler altında ezilen köylülere sevinçli haberi duyurdu. Toroslarda 46 köyü kapsayan meclis kararı çıktı.  Buna göre mahalle olan köyler yeniden köy statüsüne dönecek, vergi yükü azalacak. Konuya ilişkin yapılan ortak açıklama şöyle: “Cumhur İttifakı ( AK Parti+MHP ) Belediye Meclis Üyelerimiz ve Toroslar Belediye Başkanımızın önderliğinde 7524 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun 10. Maddesi, (Köy veya belde belediyesi iken mahalleye dönüşen ve Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunup sosyoekonomik durumu, şehir merkezine uzaklığı, belediye hizmetlerine erişebilirliği, mevcut yapılaşma durumu ve benzeri hususlar dikkate alınarak ilgili ilçe belediye meclisinin kararı ve teklifi üzerine Büyükşehir Belediye Meclisi’nin en geç 90 gün içinde alacağı kararla kırsal yerleşim özelliği taşıdığı tespit edilen mahalleler, kırsal mahalle kabul edilir. Bu belirlemenin mahalle düzeyinde yapılması esastır. Ancak; tamamı kırsal mahalle olarak tespit edilmeyen diğer mahallelerde de 10 bin metrekareden az olmamak kaydıyla kırsal yerleşik alan belirlenebilir. Kırsal mahalle veya kırsal yerleşik alan vasfı bu fıkrada belirtilen usulle kaldırılabilir) Toroslar Belediye Meclisi’nde “OY ÇOKLUĞUYLA’ kabul edilerek, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderilmiştir. Söz konusu maddeyle; Başta ticari, sınaî ve turistik faaliyetlerde kullanılan bina, arsa ve araziler için Emlak Vergisi %50 indirimli uygulanacaktır. İçme ve kullanma suları için alınacak ücret; işyerleri için belirlenmiş olan en düşün tarifenin %50’sini, konutlar için belirlenmiş olan en düşük tarifenin %25’ini geçmeyecek şekilde belirlenir. Gelir Vergisi’nden muaf esnaf ile basit usulde Gelir Vergisi’ne tabii mükellefler tarafından bizzat işyeri olarak kullanılan bina, arsa ve araziler ile mesken amaçlı kullanılan binalar ve zirai istihsalde kullanılan bina, arsa ve araziler Emlak Vergisi’nden fayda sağlanacaktır.

41 köy/mahalle:

 (ALADAĞ, ALANYALI, ARSLANKÖY, AYVAGEDİĞİ, BEKİRALANI, BULUKLU, ÇAĞLARCA, ÇAMLIDERE, ÇANDIR, ÇELEBİLİ, ÇOPURLU, DALAKDERESİ, DARISEKİSİ, DEĞİRMENDERE, DEĞNEK, DORUKLU, DÜĞDÜÖREN, EVRENLİ, GÖZNE, GÜZELYAYLA, HAMZABEYLİ, HOROZLU, IŞIKTEPE, KARAİSALI, ÜSELİ, KAŞLI, KAVAKLIPINAR, KAYRAKKEŞLİK, KEPİRLİ, KERİMLER, KIZILKAYA, KORUCULAR, KURUDERE, MUSALI, RESULKÖY, SADİYE, SOĞUCAK, ŞAHİNPINARI, TIRTAR, YAVCA, YENİKÖY ve YÜKSEKOLUK ) ve TOROSLARIMIZA hayırlı olsun.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur…

Bekir TOPÇU Hüsnü DOĞAN

AK Parti Toroslar İlçe Başkanı MHP Toroslar İlçe Başkanı"


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer TOROSLAR haberleri

Yazarlar

Magazin

<
Copyright © 2023 Mersin ilk haber Gazetesi Tum haklari saklidir.
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat