DEVA Partisi Kadın Eylem Planı'nı açıkladı
Mersin Sondakika

DEVA Partisi Kadın Eylem Planı'nı açıkladı

DEVA Partisi Toroslar İlçe Başkanı Sultan Aydoğan Türkiye’de yaşayan tüm kadınlarımızın haklarımı korumak ve onların yanında olmak için DEVA Partisi Genel Başkanımız Kadın Eylem Planı’nı açıkladı.
Bu haber 2022-12-29 08:37:01 eklenmiş

 

DEVA Partisi toroslar ilçe Başkanı Sultan Aydoğan Türkiye’de yaşayan tüm kadınlarımızın haklarımı korumak ve onların yanında olmak için DEVA Partisi Genel Başkanımız Kadın Eylem Planı’nı açıklamıştır. Başkan Sultan Aydoğan DEVA Partisi Genel Başkanımız Ali Babacan’ın açıklamış olduğu Kadın Eylem Planı’yla ilgili açıklaması şöyle:

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin Kadın Eylem Planı’nı açıkladı.

DEVA Partisi’nin eylem planlarının sayısı 19’u buldu. Ayrıntıları DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen anlattı.

“DEVA’da kadınlar üzerinden değil kadınlar için siyaset yapılır”

Babacan, kadınları DEVA Partisi’ne davet ederek, “Ülkemizin tüm demokrat kadınlarını hakkın, adaletin, özgürlüğün yanına davet ediyorum. DEVA Partisi’ne davet ediyorum. DEVA’da kadınlar üzerinden siyaset yapılmaz. Bizde siyaset kadınlar için yapılır. Eşitlikçi siyaset vardır.” ifadelerini kullandı.

“Başörtüsü düzenlemesi şimdi mi aklınıza geliyor?”

Başörtüsü tartışmalarına ilişkin konuşan Babacan, “Belli ki seçimi kaybedeceğini anlayanlar ‘Türkiye’yi kadınlar üzerinden kutuplaştırırsam kazanır mıyım’ derdine düşmüş. Soruyorum; başörtüsü ile ilgili düzenlemeler beş dönemden, 20 yıldan sonra şimdi mi aklınıza geliyor? Seçime 3-5 ay kala mı aklınıza geliyor? 28 Şubat’la mücadele edeceğim diye destek alanların yüzleri 20 yılın sonunda kadınların başörtüsünü, ‘siyasi pas almak’, ‘siyasi gol atmak’ konusu haline getirirken hiç mi kızarmıyor?” dedi.

“Yasak olmamasına rağmen hukuk tanımayanlar kadınlara zulmetmişti”

Babacan, “Ülkemizde başörtüsü hakkı, muktedirlerin baskı aracına dönmüştü.” diyerek, şunları kaydetti:

“Anayasada ve yasalarda hiçbir yasak olmamasına rağmen, hukuk tanımayanlar kadınlara zulmetmişti. Kadınlar en temel haklarından mahrum bırakılmışlardı. Niçin? Çünkü ülkemizde rejim tartışmaları hep kadın üzerinden yapıldı.”

“’Başında örtü var’ dediler, okula almadılar, ‘kadının yeri evidir’ dediler, işe almadılar’”

Kadınların mutlu, özgür ve eşit olmadığı yerde kimsenin yüzünün gülmeyeceğini belirten Babacan, “‘Başında örtü var’ dediler, okula almadılar. ‘Kadının yeri evidir’ dediler, işe almadılar. ‘Kadın çocuk bakar’ dediler, siyasete almadılar. Ama yeter, gerçekten yeter. Yarınların Türkiye’sinde böyle bir şey görmek istemiyoruz. Kadınların mutlu, özgür ve eşit olmadığı yerde kimsenin yüzü gülmez.” şeklinde konuştu.

“Kadın mücadelesi Türkiye’nin kalbine kazınacak”

Babacan, kadınların siyasi ve ekonomik gücüne güç katmaya hazırlandıklarını iddia ederek, “DEVA Partisi’yle birlikte siyasette kadınların müzakereci, akılcı ve barışçıl tavrının hakim olmasını isteyerek yola çıktık. Kadın mücadelesi, Türkiye’nin kalbine kazınacak.” dedi.

“İstanbul Sözleşmesi’ne döneceğiz”

Kadınların İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönmek istediğini söyleyen Babacan,  “Döneceğiz. Hem de Cumhurbaşkanı yemin töreninden sonraki ilk imzalardan birisi sözleşmeye geri dönüş imzası olacak. Çok kızgınız, öfkeliyiz. Gereğini yapacağız.” ifadelerini kullandı.

“Saat kaçta neredeymiş? Sana ne kardeşim, şiddet varsa devlet gereğini yapacak”

Babacan, devletin şiddete uğrayan kadının yanında olacağının altını çizerek, şunları söyledi:

“Ne zaman kadına şiddet söz konusu olsa ‘Kimlerdenmiş? Üzerinde ne varmış? Saat kaçmış? Neredeymiş?’. Sorular bu. Ya sana ne kardeşim. Şiddet var burada, demek ki sen gereğini yapacaksın. Sapasağlam bir siyasi iradeyle kadınların yanında olacağız. Devlet şiddet uygulayana cesaret vermeyi bırakacak.”

“Dünya çapında bilim kadınları yetiştireceğiz”

Dünya çağında bilim kadınları yetiştirileceğini öne süren Babacan, “Kreşten mezuniyetine, iş hayatından emekliliğe kadar özel bir prizmadan bakmak gerekiyor. Kız çocuklarının her alanda yükselmeleri için elimizden geleni ardımıza koymayacağız.” diye konuştu.

“Kadınların iş kuran insanlar olmasıyla ilgili özel gayret gerek”

Babacan, “Kadın varsa bereket var” diyerek, “Kadınların sadece ‘iş bulan’ değil, ‘iş kuran’ insanlar olmasıyla ilgili de özel bir gayret gerek. Kadın girişimciyi, üreticiyi, esnafı, zanaatkarı destekleyeceğiz. Satış yaparak para kazanmaları için her türlü imkanı zanaatkar ve girişimci kadınlara sağlayacağız. Çünkü kadın varsa çözüm var. Kadın varsa kalkınma var.” ifadelerini kullandı.

“Kadına mobbingde çok ciddi duruş gerekiyor”

Kadınlar ile erkeklerin aynı işi yaptığı zaman gelirde farklılık oluştuğunu dile getiren Babacan, “Kadınlar ile erkekler aynı işi yaptığı zaman gelirde farklılık oluşuyor. ‘Eşit işe eşit ücret’ anlayışına göre tedbir almak zorundayız. Lafta bırakamayız. Ayrıca kadının iş yerinde maruz kaldığı mobbing gibi durumlarda çok ciddi duruş gerekiyor. Bu da bir siyasi duruş meselesi.” şeklinde konuştu.

“Altılı masa çatladı dedikodularına prim vermeyin”

Babacan, gazetecilerin altılı masaya ilişkin sorularını “‘Altılı Masa çatladı, dağılacak’ dedikodularına hiç prim vermeyin. İktidarın tek alternatifi altılı masadır. Altılı masayı güçlü tutmak ve başarıya ulaştırmak ortak hedefimiz olmalı. Eğer altılı masadaki partilerin bireysel iddiaları varsa bu iddialarını çoktan yapmaları, denemeleri gerekirdi. 2018'de denendi, hezimet meydana geldi. Bu tartışmaları yapanlara ‘2018'e bakın, ders alın. Aynı hataları tekrar etmeyelim’ diyorum. Ortak aday ve politika setiyle hep beraber seçime hazırlanalım.” diye yanıtladı.

Esen: “Altılı masada ortak kararımız kadından sorumlu bakanlığın kurulması”

Eylem planının ayrıntılarını DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen paylaştı. Esen şöyle konuştu: “Bir sistem değişikliğine ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. İhtiyacımız ve altılı masada da ortak kararımız kadından sorumlu bakanlığın kurulması.”

‘Cinsiyete duyarlı bütçeleme anlayışını benimseyeceğiz’

“Merkezi yönetim ve yerel yönetimlerde cinsiyete duyarlı bütçeleme anlayışını uygulayacağız. Merkezden yerele yansıyan bütçe katkısıyla da bu hizmetlerin her alanda kadına ulaşmasını sağlayacağız.”

‘Bütçe payında bakım ekonomisine yer ayıracağız’

“Kadının sosyal hayatta var olabilmesinin önünü açacak önemli bir etken bakım ve kreş desteği. Bütçe payında bakım ekonomisine önemli bir yer ayırmayı ve bunu doğru yönetmeyi planlıyoruz. Cinsiyete duyarlı prim ve vergi teşvikleriyle kamu ve özel sektör ve kamunun yine diğer yetki alanlarıyla ilgili teşvikleri de düzenlemeyi planlıyoruz.”


ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri

Yazarlar

Magazin

<
Copyright © 2023 Mersin ilk haber Gazetesi Tum haklari saklidir.
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat