Mersin Sondakika

Türkiyenin Eğitim Sistemi


Bu makale 2022-11-19 10:12:17 eklenmiş
NİL SEZER
?=NewsCategoryWrite($Author_Data->name) ?>

 

Türkiye nin en önemli sorunlarından bir tanesi eğitim..Ve  eğitim sistemi.

Eğitim, pek çok sorunun çözümü için temel sebep olan insan faktörüne yatırım yaparak ,  etkili çözümler üretmenin bir yoludur. Bugün gelişmiş dünya ülkelerinde   insana yapılan yatırımlar fiziksel yatırımlardan daha fazladır. Çünkü içinde bulunduğumuz çağda , savaşlar bilgiye sahip olabilmek için verilir hale gelmiş durumda….Biz se hala konuşur dururuz ,şöyle olsun,böyle olsun…..Şu sınavı da bir geçsin,yok bu sınav olmadı,acaba şöyle mi yapsak?....Uzayıp gider bu konu!...

Gelişmiş bir ülke olabilmenin koşulu iyi bir eğitim sistemi olduğu konusunda hepimiz hem fikiriz, o zaman  konuşulması gereken  eğitimin niceliği ve niteliği konusu değil midir?

İçinde bulunduğumuz çağ da,dünya hızlı bir değişme ve yenilenme döneminden geçiyor. Bu hızlı gelişime kalite ve eğitime yeterli yatırımı yapanlar ayak uydurabiliyor   Eğer insan kaynaklarımızı eğitim yoluyla planlı bir şekilde geliştirebilir sek, zaman içinde üretim ve hizmetlerdeki kalitenin kendiliğinden geliştiğini göreceğiz.Aksi durum da konuşur dururuz….

Eğitimle ilgili bir diğer detay;  bedensel,ruhsal ve sosyal gelişimin beslenememesi halinde toplum ruh sağlığı bozuk ,niteliksiz bir hale dönüşür. Okullar da akran zorbalığı,öğretmenlerine el kaldıran bir nesil,,hastanelerde doktorlara,sağlık çalışanlarına saldıranlar…..

Ha bir de trafik!.....Canım Türkçe yi geliştirmek ve güzel konuşmak bir yana,korna ile birbirine hakaret eden ,sollanmaya tahammül edemeyen ,bir dolu sürücü.

Ya trafik kazası geçirenlere bakış açısı?Kimsenin kazanın nedenini sorguladığı yok,eline cep telefonunu alan video çekip sosyal medya da paylaşmanın derdinde.İlk yardım mı? O da ne ki ola?

Taşı delen suyun şiddeti değil,sürekliliğidir….Eğitim bu toplumun yapıtaşıysa,ailede başlar,okulda donanımlı hale getirilir ve hayat boyu sürer.Hayat boyu sürecek bir eğitim içinse,şiddetten uzak sağlıklı annelerin sevgisiyle büyüyen karakterli nesiller,nitelikli bir eğitimle dünyaya kafa tutar…Daha sağlıklı yuvalar kurar,geleceğe yatırım yapar…

Nasıl mı?

OKUYARAK, ARAŞTIRARAK,SORGULAYARAK.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Yazarlar

Magazin

<
Copyright © 2023 Mersin ilk haber Gazetesi Tum haklari saklidir.
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat