Mersin Sondakika

Orman Yangınları


Bu makale 2021-08-03 08:03:19 eklenmiş
AV. HALİL AHMET BAKIRCI
?=NewsCategoryWrite($Author_Data->name) ?>

 

Orman yangınlarına engel olmak ve yanmış olan orman alanlarının orman alanı dışında kullanılmasının önüne geçmek için iç hukukumuz başta Anayasa olmak üzere katı hükümler bulunmaktadır. Anayasanın 169. Maddesinde, devletin ormanları korumak ve genişletmek için her türlü önlemi alması gerektiği belirtilmiş ayrıca yanmış orman sahalarının hemen ağaçlandırılması ve buraların başka amaçlarla kullanılmasına izin verilmeyeceği güvence altına alınmıştır. Anayasanın 169. maddesinde ayrıca ormanları yakmanın ve yok etmenin genel ve özel affa konu olamayacağını belirtmiştir. İç işleri bakanlığı tarafından da 81 il valiliklerine "Ormanlık Alanlar ve Civarında Ateş Yakılmaması" konulu genelgeler gönderilmektedir.

6831 Sayılı Orman Kanunu’ nun 110. Maddesine göre orman yangınlarına sebebiyet veren kişilerin cezalandırılacağı belirtilmiştir.

 “76 ncı maddenin (a) bendinde belirtilen fiili işleyenlere elli Türk Lirası idarî para cezası verilir.

76 ncı maddenin (b), (c) ve (d) bentlerinde belirtilen fiilleri işleyenler hakkında bir yıldan üç yıla kadar hapis ve adlî para cezasına hükmolunur.

Dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırı olarak orman yangınına sebebiyet verenler iki yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Ancak failin yangının söndürülmesine ve etkilerinin azaltılmasına yönelik çabaları veya meydana gelen zararın azlığı göz önünde bulundurularak, verilecek ceza yarısına kadar indirilir. Zararın belirlenmesinde yangın sonucu tamamen yanan ağaç ve ağaççıkların değeri, kısmen yanan ağaç ve ağaççıkların değerinde meydana gelen azalma, alt tabaka orman örtüsünün yanması nedeniyle oluşan zarar ve toprağın humuslu tabakasının yanması nedeniyle meydana gelen verim kaybı dikkate alınır.

Kasten orman yakan kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Devletin güvenliğine karşı suç işlemek amacıyla kurulmuş bir örgütün faaliyeti çerçevesinde devlet ormanlarını yakan kişi müebbet hapis ve yirmibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Bu maddede yazılı suçların işlenmesi sebebiyle, ölüm veya yaralanmanın meydana gelmesi halinde, ayrıca bu suçlardan dolayı cezaya hükmolunur.”

Doğal kaynaklarımızın en önemlilerinden olan ormanlarda çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelen yangınlar, bitki örtüsü dahil ormanların zarar görmesi, av ve yaban hayvanlarının ölmeleri veya bir daha geri dönmemek üzere o bölgeden ayrılmaları, yararlı organik maddeler, mikroorganizmalar ve minerallerin yok olması, toprağın biyolojik dengesinin bozulması ve veriminin azalması sonucunu doğurmaktadır.

Orman Kanununun 110. maddesinin dördüncü ve beşinci fıkralarında tanımlanan kasten orman yakma suçlarıdır. Orman yangının neticesinde yakalanan şüphelilerin yargılanması sırasında olay yerinde orman mühendisi, fen bilirkişisinin yanı sıra meteoroloji mühendisi ve itfaiyeci bilirkişisinden oluşacak heyet vasıtasıyla keşif yapılmak suretiyle yangının çıkış noktası, nedeni ve ne şekilde meydana geldiği saptanarak elde edilecek delillere göre hüküm kurulmalıdır.

Bilirkişi incelemesi akabinde sanığa verilecek olan cezanın 6831 Sayılı Orman Kanununun 110/3.maddesi gereğince artırılmasında, yangın sonucu meydana gelen gerçek zararın orman alanındaki yanan ağaçlar, süceyret, tohumlar, bitki örtüsü ve toprağın verim gücündeki azalma, canlı varlıkların yok olması gibi unsurlar nazara alınarak hesaplanması gerekmektedir.

6831 Sayılı Kanunun 76 ve 110. maddelerinde yer alan düzenlemeye göre, failin cezalandırılabilmesi için yasaklanan eylemlerin ormanlara 4 km. mesafede gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğinin şüpheye yer bırakmayacak şekilde tespit edilmesi zorunludur. Kanunun 76. maddesinde öngörülen dört kilometrelik mesafenin tespitine dair olarak "kuş uçuşu" veya başkaca bir ölçüm şekline yer verilmediğinden, anız veya benzeri bitki örtüsü yakılan yer ile orman arasındaki mesafenin kuş uçuşu değil, arazi üzerinde yapılacak tespitle belirlenmesi gerekmektedir. Nitekim anız veya bitki örtüsünün yakıldığı yerin en yakın devlet ormanına mesafesinin tespiti ile ilgili olarak öğretide de; "6831 Sayılı Kanunun 76/d bendinde belirtilen 4 km. lik mesafe ormana, arazinin ölçümü neticesi bulunacak fiili uzaklıktır. Kuşbakışı uzaklık değildir." şeklinde görüşlere yer verilmiştir.

Terör örgütü adına orman yakmanın cezası ise müebbet hapis cezası olarak belirlenmiştir. Örgüt üyesi olmamakla birlikte terör örgütü adına suç işlemek suçunun doğası gereği, suçun failinin terör örgütünün hiyerarşik yapısına dahil olmaması ve işlediği suçu bu terör örgütü adına işlemesinde zorunluluk bulunmaktadır. O halde örgüt adına işlendiği iddia edilen bir diğer suçun varlığının yargısal bir faaliyet sonucunda kesin olarak belirlenmesinde zorunluluk bulunmaktadır. 

Mersin Avukat olarak Mersin Boşanma Avukatı, Mersin İcra Avukatı, Mersin Ceza Avukatı ve Mersin İş Avukatı hizmeti vermekteyiz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Yazarlar

Magazin

<
Copyright © 2021 Mersin ilk haber Gazetesi Tum haklari saklidir.
Gazetemiz MEİGDER Üyesidir
Meigder
pendik evden eve nakliyatkartal evden eve nakliyattuzla evden eve nakliyatevden eve nakliyat