EKONOMİ

Bakan Bolat: Cumhuriyet tarihimizin en yüksek Şubat ayı ihracatına ulaştık - Videolu Haber

ADIYAMAN (PHA) - Ticaret Bakanı Prof.Dr Ömer Bolat, "2024 yılı Şubat ayı dış ticaret rakamlarına baktığımızda ihracatımız Allah'a şükürler olsun ki; yüzde 13,6 artışla 21 milyar 86 milyon dolar olarak gerçekleşti" dedi.

Bakan Bolat: Cumhuriyet tarihimizin en yüksek Şubat ayı ihracatına ulaştık  - Videolu Haber

Adıyaman'a gelen Ticaret Bakanı Prof.Dr Ömer Bolat ilk olarak Vali Dr. Osman Varol'u ziyaret ederek, şeref defterini imzaladı. Bakan Bolat, 6 Şubat depremleri sonrası yapılan ve yapılması planlanan çalışmalarla ilgili Vali Varol’dan bilgi aldı.
Ticaret Bakanı Prof.Dr Ömer Bolat, daha sonra bir otelin toplantı salonunda iş insanlarıyla ve basın mensuplarıyla bir araya geldi.
11 deprem vilayetinde toplam 6,7 milyar lira kredi kullanıldığını belirten Ticaret Bakanı Prof.Dr Ömer Bolat, "Devletimizin, hükümetimizin bakanlıklar çerçevesindeki bütün organları kendi ilgi alanlarındaki bölgeye yönelik desteklerini bir yıldan fazla süredir devam ettirmektedirler. Halkbank üzerinden esnaflarımıza biz finansman destek paketlerini yoğun bir şekilde sağladık. Adıyaman'a 1 yıl içinde 937 milyon lira Halkbank üzerinden kredi kullandırıldı. 11 deprem vilayetinde toplam 6,7 milyar lira kullandırılmıştı." dedi. 
"Şubat ayı yine rekor yılıydı"
2024 Şubat ayı dış ticaret rakamlarını da açıklayan Bolat, "Şimdi size sevindirici haberleri paylaşacağım. Şubat rakamlarını açıklamak istiyorum. 2024 yılı Şubat ayı dış ticaret rakamlarına baktığımızda ihracatımız Allah'a şükürler olsun ki; yüzde 13, 6 artışla 21 milyar 86 milyon dolar olarak gerçekleşti. Böylece Cumhuriyet tarihimizin en yüksek Şubat ayı ihracatına ulaştık. Burada şöyle bir eleştiri gelebilir. Şubat ayı 29 gün çekti bir gün fazlanız vardı ondan mı böyle oldu diye söylenen oldu. Onu da size ifade edeyim Şubat ayın ilk 28 günü itibariyle baktığımızda da ihracatımız yüzde 7,8 artış göstererek 20 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yani 2022 Şubat ayı yani rekor yılıydı. 19, 6 milyar dolarla onun da üzerinde bir artışla hamdolsun Şubatı 28 günde rekor kırarak kapattık ama 4 yılda olan takvimi değiştirecek halimiz yok takvimi biz değiştiremeyiz. Şubat ayında ithalatımız da aynı şekilde oldu bir gün fazla oldu ama hamdolsun 29 günlük ithalatımızda yüzde 8 buçukluk bir azalışla 28 milyar 87 milyon dolara ithalatımız geriledi. Bu da güzel bir başarı arkadaşlar. İkisinin dengesinde ne oldu dış ticaret açığımız Ocak ayında yüzde 48 azalmıştı 6,2 milyar dolara gerilemişti. Şubat ayında yüzde 42, 3 azaldı ve 7 milyar dolara geriledi buda sevindirici bir rakam." şeklinde konuştu.
Bakan Bolat, daha sonra AK Parti il binasında partililer ile bir araya geldi.
 

Kaynak : PHA

MasterMaster