GÜNCEL

Büyükşehir Belediyesi Restorasyonuyla Canlanan Balık Hali'nde Esnaf Mutlu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, daha önce bakımsızlık nedeniyle ekonomik ömrünü dolduran ve artık balıkçı esnafının ihtiyaçlarını karşılamaz duruma gelen Yenimahalle Toptancı Hali içerisindeki Balık Hali’ni sıfırdan inşa ederek Başkente kazandırdı.

Büyükşehir Belediyesi Restorasyonuyla Canlanan Balık Hali'nde Esnaf Mutlu

Hayata geçirdiği projelerle Başkent esnafının yanında olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Yenimahalle Toptancı Hali içerisinde bulunan “Balık Hali”ni sıfırdan inşa ederek Başkente kazandırdı.

10 bin metrekarelik bir alanda 14 dükkân ve 235 metrekarelik soğuk hava deposunun yenilenmesinin ardından esnaf daha hijyenik, konforlu ve modern bir tesise kavuştu.

 ALANA 46 ARAÇLIK OTOPARK İNŞA EDİLDİ   

Balık sezonunun açılmasıyla birlikte satışlarına daha hijyenik ve sağlıklı koşullarda devam eden balıkçı esnafı, ekonomik koşulların ağır geçmesine rağmen hem satışlardan hem de yeni yerlerinden oldukça memnun.

Yenimahalle Toptancı Hali içerisinde yer alan yaklaşık 10 bin metrekare arsa üzerine 14 dükkân ve 235 metrekarelik soğuk hava deposu inşa edildi. Aynı zamanda, balıkların satış anına kadar taze kalabilmesi için dükkânlara kendilerine ait soğuk hava depoları yapılırken, alanda 46 araçlık da bir otopark inşa edildi.

 ŞOKLAMA TESİSLERİ VE SOSYAL ALANLAR DA BULUNUYOR

Yenilenen Balık Hali’nin esnafın yüzünü güldürdüğünün altını çizen ABB Toptancı Hal Şube Müdürü Fatih Aydemir, “Ankara Toptancı Balık Hali’nde daha önce baraka olarak faaliyet gösteren yerler, 2022 yılında yıkılarak modern bir şekilde inşa edilerek, Ankara halkının hizmetine sunuldu. Balık halinde 15 iş yeri bulunuyor. Bu iş yerleri içerisinde soğuk hava depoları, şoklama tesisleri ve sosyal alanlar bulunuyor. Hale gelen tüm ürünler veteriner kontrolünden geçtikten sonra Ankara halkının tüketimine sunuluyor. Halde kaliteli ve taze balık satılıyor” derken, Ankara Balıkçılar, Manavcılar ve Akvaryumcular Esnaf Odası Başkanı Atilla Süslü de, “2005’ten beri burada balık toptancılığı yapıyorum. Eskiden barakalarda satış yapıyorduk, sağlıklı bir ortam yoktu, ısıtma sitemi, tuvalet yoktu. Geçen sene yapılan bu inşaat ile beraber daha güzel bir ortama ulaştık. İçerisinde soyunma odalarımız, depolarımız, ofislerimiz ve otoparkımız var. Böyle bir tesisi bize kazandırdığı için Mansur Başkan’a teşekkür ederim” diye konuştu.

MasterMaster